EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2024

Egzamin odbywa się w maju

Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym przystępuję uczeń, który:

- z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpi do egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym;

- przerwał lub któremu przerwano i unieważniono egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym

HARMONOGRAM EGZAMINU ÓSMOKLASISTY

W terminie głównym

1. język polski - 14 maja 2024 r. (wtorek) - godz. 9:00

2. matematyka - 15 maja 2024 r. (środa) - godz. 9:00

3. język obcy nowożytny - 16 maja 2024 r. (czwartek) - godz. 9:00

W terminie dodatkowym

1. język polski - 10 czerwca 2024 r. (poniedziałek) - godz. 9:00

2. matematyka - 11 czerwca 2024 r. (wtorek) - godz. 9:00

3. język obcy nowożytny - 12 czerwca 2023 r. (środa) - godz. 9:00

Termin ogłaszania wyników egzaminu ósmoklasisty

3 lipca 2024 r.

Termin przekazania szkołom wyników, zaświadczeń i informacji

do 3 lipca 2024 r.

Termin wydania zdającym zaświadczeń oraz informacji

3 lipca 2023 r.

Czas trwania egzaminu ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów

arkusz standardowy (w minutach)

120

100

90

arkusz dla cudzoziemców (w minutach)

do 180

do 150

90

inne arkusze (w minutach) - dla osób z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, dla osób słabowidzących, dla osób niewidomych, dla osób słabosłyszących i niesłyszących, dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, dla osób z afazją, dla osób z niepełnosprawnością ruchową spowodowaną mózgowym porażeniem dziecięcym

do 180

do 150

do 135

Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu matematyki również linijkę. ‎

Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić ‎i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych

Uczeń samodzielnie  rozwiązuje zadania egzaminacyjne

Uczniowie zaznaczają odpowiedzi na karcie odpowiedzi  - do zadań zamkniętych. Po upłynięciu czasu przeznaczonego na pisanie egzaminu, uczniowie maja wyznaczone dodatkowe 5 minut przeznaczone na sprawdzenie  poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi. Uczniom którym przyznano dostosowanie nieprzenoszenia odpowiedzi na kartę odpowiedzi – nie wykonują tej czynności,

Rodzice/ prawni opiekunowie mają możliwość wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej (pkt. 7.5  -  Informacja o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty obowiązująca w roku szkolnym 2023/2024)

Ważne terminy:

Do 28 września 2023 r. – zapoznać uczniów i ich rodziców z możliwymi dostosowaniami warunków i form przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty.

Do 2 października 2023 r. – rodzice ucznia składają pisemną deklarację wskazującą język obcy nowożytny, z którego uczeń przystąpi do egzaminu oraz informację o zamiarze przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty z matematyki w języku danej mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej lub języku regionalnym.

Do 16 października 2023 r. -  rodzice dostarczają do dyrektora szkoły

-opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej o specyficznych trudnościach w uczeniu się / wydana uczniowi nie wcześniej niż po ukończeniu III klasy szkoły podstawowej/

-zaświadczenie o stanie zdrowia

W przypadkach losowych - przekazać dokumenty niezwłocznie po ich otrzymaniu

Do 21 listopada 2023 r. – poinformować rodziców o  wskazanym przez radę pedagogiczną sposobie lub sposobach dostosowania warunków lub formy przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty do jego potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych.

Do 24 listopada 2022 r. (26 listopada najpóźniej) – rodzice składają oświadczenie o korzystaniu albo niekorzystaniu ze wskazanych sposobów dostosowania.

Szczegółowe informacje dotyczące egzaminu ósmoklasisty znajdują się:

www.cke.gov.pl

Komunikaty dotyczące  Egzaminu Ósmoklasisty:

Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 17 sierpnia 2023 r. w sprawie szczegółowych sposobów dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2023/2024.

Komunikat o dostosowaniach egzaminu ósmoklasisty w 2024 r.

Informacja o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty obowiązująca w roku szkolnym 2023/2024.

Informacja o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty

Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z dnia 17 sierpnia 2023 r. w sprawie materiałów i przyborów pomocniczych, z których mogą korzystać zdający na egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym w 2022 roku.

Komunikat o materiałach i przyborach pomocniczych w 2024 r.